Při plánování trasy přes Nový Zéland jsme se chtěli vyhnout frekventovaným silnicím a zároveň obtížným single-trailům vhodných spíše pro celoodpružená horská kola.

Tour Aotearoa Logo 2016

Po pár minutách surfování a hledání jsme narazili na tzv. Great Rides:

Dvacet tři cyklostezek vedené mimo hlavní komunikace napříč Severním i Jižním ostrovem. S délkou od několika desítek po několik stovek kilometrů a náročností od nejlehčích po nejtěžší si vybere každý bikepackingový nadšenec. Všechny traily se neustále upravují, popř. prodlužují, takže jízda je opravdový zážitek. Paráda.

Po dalším googlení jsme k našemu potěšení našli tzv. Connector Rides:

Doporučené méně frekventované cesty vedené menšími městečky a nádhernou krajinou spojující výše zmiňované Great Rides.

Vzniká tak cyklistická síť trailů, cestiček a cest propletená všemi kouty Nového Zélandu.

A pak už to bylo jenom pár kliknutí myší k objevení Tour Aotearoa:

Tour Aotearoa je 3000km dlouhý „závod“ spojující Cape Reinga, nejsevernější místo NZ s tím nejjižnějším – přístavem Bluff, právě přes zmiňované Great a Connector Rides.

Organizátory jsou bratři Kenettové, kteří jsou nadšení bikeři a píšou bikové průvodce NZ od roku 1991. Po zkušenostech s legendárním závodem Tour Divide v USA v roce 2008 se rozhodli založit něco podobného i na NZ. Po několika menších závodech, v únoru roku 2016 startuje 1. oficiální Tour Aotearoa. Přihlásilo se přes 300 účastníků a závod měl obrovský úspěch. Nutno ale podotknout, že se nejedná o závod v pravém slova smyslu. Není žádné startovné, žádné ceny pro vítěze. Vítězové jsou všichni, kteří dokončí trasu v časovém limitu 30 dnů, přičemž každý den mezi devátou ranní jednoho dne a devátou ranní dalšího dne se musí minimálně 6 hodin odpočívat na jednom místě. Účastníci používají trekovací zařízení a jako další důkaz je po trase několik fotopointů.

Během těchto 3000km čekají na účastníky všechny možné terény: jízda po pláži, lesem, městy i vesnicemi, po visutých dřevěných houpacích mostech, nekonečná stoupání i prudká klesání. Součástí je i několik přejezdů trajekty a plavba na vysokorychlostním člunu nebo na kánoi. Největší výzvou ale bývá boj s počasím. I když se závod koná v únoru, tedy v druhé polovině léta, kdy počasí bývá nejstabilnější, je docela možné, že účastníci zažijí všechna čtyři roční období – teplo, vítr, déšť, mráz. Přece jen, Nový Zéland je ostrov a počasí je zde svým pánem.

I přes tyto nástrahy, zájem po prvním ročníku neopadl, naopak. Další ročník bude opět v únoru v roce 2018 (na NZ bývá zvykem, že větší akce, festivaly apod. se konají 1x za dva roky). Už teď je startovní listina plná a start díky velké účasti proběhne v několika vlnách (10., 12., 14., 24., 26. a 28. února 2018).

Tour Aotearoa Book cover

Výhodou této akce a důvod proč se o ní vůbec zmiňujeme je fakt, že celou trasu (nebo jen její část – jako se chystáme my) si můžete projet kdykoli. V obou směrech. Mapy jsou běžně dostupné na oficiálních stránkách závodu, spolu s odkazy na blogy účastníků, tipy na trénink a mnoho dalšího. Zároveň jsou k dostání knižní publikace s vyčerpávajícími informacemi ke všem Great a Connector Rides.

Máte-li rádi delší bikepackingové výlety, 1-2 měsíce čas a chcete-li vidět krásy Nového Zélandu trochu jinak, než většina turistů – Tour Aotearoa je to pravé!

Jak bylo zmíněno výše, my se chystáme projet část této trasy. Naše dobrodružství začne pravděpodobně v Malborough Sounds, severní část Jižního ostrova a jedno z posledních míst, která jsme na Jižním ostrově ještě nenavštívili. Poté se přeplavíme na Severní ostrov a budeme následovat Tour Aotearoa až do Auckland. Čeká nás tedy přibližně 1000km a jak se nám povede, můžete sledovat tady na webu.

Oficiání stránky závodu: http://www.touraotearoa.nz/

Další užitečné informace: http://www.nzcycletrail.com/, http://www.kennett.co.nz/

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d blogerům se to líbí: